Porady jak uprawiać bambusy
Na tej stronie możesz znaleść wiele przydatnych porad dotyczących uprawy mrozodpornych bambusów w naszym klimacie . Jeśli nie ma tu odpowiedzi na nurtujace Cię pytanie Napisz do mnie, a postaram się Ci pomóc.
Uprawa bambusów w Twoim ogrodzie jest łatwiejsza, niż przypuszczasz 🙂
BAMBUS KŁY RÓŻNYCH ODMIAN
NAJBARDZIEJ MROZOODPORNE ODMIANY BAMBUSÓW
NAJBARDZIEJ MROZOODPORNE ODMIANY BAMBUSÓW
Wysiew bambusów z nasion
Bambusy ogrodowe np. phyllostachysy, fargesie najłatwiej rozmnażać przez podział. Wysiew tych gatunków nie ma zbyt wielkiego sensu, ponieważ sadzonki tych gatunków są na ogół są już łatwo dostępne w rozsądnych cenach , a od nasiona do dojrzałej kępy bambusa to trzeba poczekać nawet do 10-15 lat.
Jeśli jednak chcielibyście mieć w swojej kolekcji jakiś gatunek tropikalny można pokusić się spróbować wysiać bambusa z nasion :
- Moczymy nasiona bambusa 24-48 godzin w wodzie ( ewentualnie z dodatkiem wody utlenionej)
- Przygotowujemy woreczek strunowy ewentualnie mini szklarenkę w której będziemy sadzili nasiona
- Przygotowujemy podłoże – powinno być lekkie, przepuszczalne bogate w składniki odżywcze. Dla poprawienia przepuszczalności można dodać ziemię kokosową piasek, perlit
- Sadzimy do lekko wilgotnej ziemi ( nie może być za mokra bo nasiona zgniją)
- Przenosimy do jasnego ciepłego miejsca (24-28 stopni)
- Bambusy kiełkują zazwyczaj po około 6 tygodniach
- Po kolejnych 6 tygodniach bambusy pikujemy do doniczek
Sam proces wysiewu bambusa z nasion jest bardzo łatwy , niestety najtrudniej pozyskać jest dobre nasiona, właściwie opisane, które mają zdolność do kiełkowania
Na zdjęciach Bambusa bambos po roku od nasionka.
Sadzenie bambusów jesienią
Czy można sadzić bambusy jesienią? Oczywiście że tak, tylko trzeba spełnić kilka warunków:
- Po pierwsze: sadzonka musi być dobrze ukorzeniona (najlepiej wsadzona wcześniej do donicy, w której była co najmniej kilka miesięcy i zbudowała mocny własny system korzeniowy) może być tez z gruntu, ale powinna być kilka miesięcy do tego odpowiednio przygotowywana.
- Po drugie: powinniśmy pamiętać, żeby co najmniej pierwszą zimę dobrze zabezpieczyć ja przed mrozem.
- Po trzecie: sadzonka powinna być z pewnego źródła (niekoniecznie ze szkółki, bo wiele z sklepów sprowadza bambusy z zagranicy nie mając o uprawie bambusów pojęcia).
Najlepiej szukać sadzonek u osób które maja już długo własne kolekcje i posiadają wiedzę zarówno o uprawie jak i rozmnazaniu bambusów. Możecie u nich zobaczyć jak te gatunki rosną w Polsce.
Ostatnio w intrenecie pojawiają się oferty od osób, których jedynym celem jest szybkie zarobienie pieniędzy. Oferują „poszukiwane” odmiany bambusów sprzedając sadzonki niewiadomego pochodzenia i bez pewności jaka to odmiana. Do oferty załączają zdjęcia zrobione za granicą czy nawet ściągnięte od kogoś z internetu. Jest wiele przepięknych bambusów niestety nie wszystkie poradzą sobie w naszym klimacie, a jeśli już przetrwają swoimi rozmiarami nie będą dorównywać do wielkości bambusów rosnących np. w Holandii czy Francji.
Pamiętajcie, że gwarancje przyjęcia rośliny, a następnie dobry progres w następnym roku daje mocny system korzeniowy, a nie duży (nawet 4 metrowy) pęd bez dobrze zbudowanego systemu korzeniowego.
Na koniec jedna uwaga kupionych w jesieni na wyprzedażach, okazjach 😊 bambusów nie próbujcie zimować w mieszkaniach bo jest duże prawdopodobieństwo, że nie przeżyją do wiosny.
Nawożenie bambusów
Zabezpieczanie bambusów na zimę
Pewnie wielu z Was którzy mają bambusy zastanawia się co się dzieje jesienią z bambusami. Część liści żółknie i opada. Wygląda to różnie w zależności od gatunku.
Dzieje się tak dlatego, że bambus tak jak inne rośliny reaguje na krótszy dzień i zimniejsze dni- przygotowuje się do zimy. Zrzucanie liści ma ograniczyć parowanie wody, co jest bardzo ważne w miesiącach zimowych kiedy bambus ze względu na zamarzniętą ziemie ma utrudnione pobieranie wody. A liście, które opadły okrywają system korzeniowy przed mrozem by później być bogatym źródłem minerałów dlatego nie powinno się ich grabić.
A co my powinniśmy zrobić dla naszego bambusa przed zimą ?
- Zapewnić odpowiednią warstwę ściółki. Mogą tą być rozmaite ścinki organiczne: skoszona lub lekko przefermentowana trawa, zrębki, kora itp. Osobiście uważam że butwiejąca trawa ( jeśli komuś nie podoba się jej wygląd można przysypać ją korą ) jest najlepszym rozwiązaniem. Butwiejąca trawa, gdy się rozkłada wytwarza ciepło, a na wiosnę jest naturalnym nawozem. Istotne żeby ściółka miała ok 10-20 cm i była rozłożona odpowiednio szeroko aby ziemia wokół bambusa nie przemarzała. W następnych latach bambus z pewnością odwdzięczy się bujnym wzrostem.
- Sprawdzić przed zimą, czy bambusy nie mają zbyt sucho. W razie potrzeby należy je podlać.
- Kiedy zrobi się już naprawdę zimno ( nie wcześniej niż po porannych przymrozkach ) wszystkie młode sadzonki sadzonki ( rok , dwa po posadzeniu ) należy zabezpieczyć tyczkami, a następnie agrowłókniną. Zapobiegnie to połamaniu rośliny przez śnieg. Ma to na celu nie tylko ochronę przed mrozem i wiatrem, ale również przed ostrym słońcem, którego nadmiar dla młodych sadzonek jest szkodliwy w okresie zimy.
Oczywiście duże bambusy (te mrozoodporne w naszym klimacie) jeśli tylko mają odpowiednią warstwę ściółki poradzą sobie same.
BAMBUSOWY ŻYWOPŁOT
Regulamin | Polityka prywatności | Cookies
Bambusy w Ogrodzie ©2022 – Wszystkie prawa zastrzeżone