OD CZEGO ZACZĄĆ?
Kolejną ważną sprawą jest odpowiedź na pytania: jaką rolę będzie pełnił bambus w naszym ogrodzie? Ile mogę poświecić mu miejsca?
Jeżeli będzie to mała kępa nad oczkiem wodnym wybierzmy odmianę mniejszego, mało inwazyjnego bambusa np. coś z gatunku Fargesii. Jeżeli planujemy przeznaczyć pod uprawę większy obszar ogrodu i stworzyć u siebie prawdziwy las bambusowy, odpowiedni może okazać się jakiś z gatunków bambusów drzewiastych (Phyllostachys).
Dopiero zastanawiając się co chcemy osiągnąć, jak również oceniając z grubsza nasze warunki klimatyczne, możemy zdecydować się na wybór odpowiedniej dla nas rośliny.
Bambusy należy podzielić na kilka grup:
-bambusy okrywowe (np. Pleiblastusy)
-bambusy drzewiaste (np. cała rodzina Phylstachys)
-bambusy kępowe (np. Fargesje)
-bambusy o dużych liściach (np.Sasapamata)
-bambusy do wnętrz (trudny temat, ponieważ istnieje niewiele takich bambusów np. Hinobambusa albo odmiany tropikalne)
W sprzedaży pojawia się coraz więcej odmian bambusów. Niestety najczęściej są to sadzonki sprowadzane z zagranicy, gdzie były hodowane w specjalnych warunkach.
Sprzedawcy zwykle w opisach ich wymagań zawyżają wytrzymałość tych roślin w naszym klimacie. Zdjęcia, które są najczęściej zamieszczane, przedstawiają bambusy rosnące w cieplejszym klimacie. Te same rośliny w naszym klimacie mają małe szanse na osiągnięcie tych samych rozmiarów, a niektóre mogą mieć problem z przezimowaniem. W Polsce niewiele jest miejsc, w których bambusy są hodowane 10-15 lat. Tylko w takim miejscu możemy zobaczyć, jak z dużym prawdopodobieństwem poszczególne gatunki będą wyglądały kiedyś u nas.
Jak już wcześniej pisałem, uprawiam bambusy około 15 lat w okolicach Bielska Białej. W zimie na tych terenach występują dłuższe okresy spadków temperatur między -10 a -15 stopni, a najniższe temperatury od początku moich upraw wynosiły około -20 stopni. W zakresie tych temperatur, zwłaszcza w obliczu ostatnich coraz cieplejszych zim, moje bambusy nie maja problemów z zimowaniem bez jakichkolwiek osłon a uszkodzenia liści (bambusy są zielone przez cały rok) są niewielkie . Oczywiście przez kilka pierwszych lat zabezpieczałem bambusy agrowłókniną , ale teraz radzą sobie same .
Kluczowe jest wybranie odpowiedniego miejsca. Bambusy mają zielone liście przez cała zimę. Kiedy pod koniec zimy słońce rozgrzewa liście i roślina chce pobierać wodę a ziemia jest zmarznięta, roślina może doznać wielu uszkodzeń a nawet uschnąć. Dlatego zalecałbym wystawy wschodnie, wschodnio-południowe.
Doradzając gatunek bambusa na początek, chciałbym się skupić na bambusach, które uprawiam długo w swoim ogrodzie a więc 10-15 lat . Są to odmiany sprawdzone, które na podstawie mojego własnego doświadczenia mogę polecić.
Regulamin | Polityka prywatności | Cookies
Bambusy w Ogrodzie ©2022 – Wszystkie prawa zastrzeżone