MC-Logo2-500x500

DLACZEGO WARTO?

„Dom bez dzieci,
drzewo bez ptaków,
i ogród bez bambusów
są jak dzień bez słońca”.

– Lao Tse VI w p.n.e.

Symbolika bambusa
Być elastycznym, ale niezłomnym niczym źdźbła bambusowe: to zestaw cech pożądanych u każdego człowieka. Ideałem byłoby szybko piąć się w górę, ale mieć stabilne korzenie i nawet nie wykluczając lekkich zachwiań, ostatecznie nie dać się złamać, zawsze wracać do właściwej pozycji oraz posiadać silny kręgosłup moralny.

Bambus chociaż jest trawą, jest też rośliną wyjątkową, ponieważ jest to najszybciej rosnąca roślina na świecie. W odpowiednich warunkach potrafi rosnąć do 1m na dobę, będąc przy tym jest rośliną niesłychanie wytrzymałą i elastyczną, o czym świadczy most wykonany w całości z bambusa łączący brzegi rzeki Li Jang (prowincja Yunnan), po którym codziennie podróżują setki samochodów, ludzi i zwierząt.

W krajach tropikalnych szczególne znaczenie mają antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości tej rośliny, które chronią ją przed gniciem.

Wiązki sosny i bambusa zdobią w Japonii wejścia domów przed Nowym Rokiem, aby przynieść szczęście dla domowników i szczęście dla samego domu.

Nie będę się tutaj rozpisywał nad zastosowaniem bambusa przez człowieka, bo sposobów jego wykorzystania są tysiące. Ktoś kiedyś napisał, że łatwiej wymienić rzeczy, które nie są zrobione z bambusa. Nawet w Polsce każdy z nas na pewno spotkał i korzysta z różnego rodzaju produktów bambusowych.

W skrócie: bambusy to wiecznie zielone trawy. Grupa roślin bambusowych obejmuje około 90 rodzajów,1500 gatunków i niezliczoną ilość odmian na świecie. W naturze spotkać je można na wszystkich kontynentach poza Antarktydą i Europą. Rosną zarówno na terenach nizinnych jak i w górach (na wysokościach od 3000 do 4000 m n.p.m. np. w Himalajach i Andach) Ich naturalny obszar występowania na północy kontynentu sięga północnych regionów Japonii i Chin, natomiast na południu Chile.

Do Europy bambusy przywędrowały prawdopodobnie z Chin ok. 150 lat temu. Od pewnego czasu hoduje się je z powodzeniem nawet w krajach skandynawskich takich jak Szwecja czy Norwegia.

Dlaczego warto ?
Cóż , możesz mieć ogród jakich są tysiące w Polsce: ładny, zadbany trawnik, kilka drzewek i żywopłot z tui.
O gustach się nie dyskutuje, nie mam prawa oceniać wyższości jednych ogrodów od drugich.
Ale może jesteś osobą, która ma dość utartych schematów, stereotypów, lubiącą nowe wyzwania?


Może chciałabyś/chciałbyś , aby Twój ogród był dla ciebie egzotycznym azylem, w którym zapominasz o codzienności ? Jeśli tak, to bambusy są właśnie dla Ciebie!

Bambus wnosi do ogrodu powiew świeżości, egzotyki, może być również barierą przed wścibskimi sąsiadami 😊 Obserwowanie witalności tych roślin powoduje przypływ pozytywnej energii. Szczególnie wiosną, kiedy w naszym klimacie w przeciągu miesiąca potrafią wypuścić 6 metrowe pędy. Co roku robi to na każdym, kto ma bambusy w ogrodzie, niesamowite wrażenie. Z kolei zimą, gdy ciężki śnieg przygniata bambusy do ziemi, a potem gdy tylko stopnieje znowu prostują się one i wstają tak, jakby żaden żywioł nie był ich w stanie pokonać, ani śnieg ani wichura.

Do niedawna uprawa bambusów w Polsce była czystą abstrakcją, mogły być spotykane najwyżej w ogrodach botanicznych. Obecnie założenie bambusowego ogrodu nie wymaga specjalnych zachodów ani wiedzy tajemnej. Wymaga tylko trochę cierpliwości.

Dawno temu sadząc pierwszego bambusa nie byłem pewien czy warto. Była to tylko kolejna nowa roślina w moim ogrodzie. Dzisiaj po kilkunastu latach wiem, że to była świetna decyzja.

BAMBUSY TROPIKALNE

 

Największe bambusy w strefie          tropikalnej dorastają do 50 m wysokosci.Na zdjeciu bambusowy las na Sri Lance

Regulamin | Polityka prywatności | Cookies

Bambusy w Ogrodzie ©2022 – Wszystkie prawa zastrzeżone